Blog Oluşturmak İçin En Kolay Yol WordPress

20Mart 2017
by admin

Blog oluşturmak, bir fikri paylaşmanın en iyi yollardan biridir. İnsanlar neden blog oluşturur? Bu sorunun cevabı kimine göre sadece yazmak, yazar olmak, kimine göre işini büyütmek ya da para kazanmak olabilir.

Blog konusu belirlendikten sonra uygun bir alan adı seçilir. Alan adının başkası tarafından alınıp, alınmadığı müsaitliği kontrol edilir. Domain ve hosting alındıktan sonra, blog platformunun ücretli mi ücretsiz mi olacağı belirlenir. WordPress hosting çok kolay ve hızlıdır.

Neden WordPress kullanmalıyım?

Profesyonel görünümlü bir blog oluşturmak isteniyorsa, profesyonel bir altyapı hizmeti olan WordPress kullanılabilir. Dünyadaki websitelerinin %50’sinden fazlası WordPress altyapısı kullanmaktadır. WordPress sayesinde kod bilgisi gerekmeden, oldukça basit şekilde websitesi yapılabilir. WordPress ile ücretli ya da ücretsiz olarak websitesi yapılabilir. Tam anlamıyla profesyonel bir blog isteniyorsa ücretli paket tercih edilmelidir.

WordPress nasıl kullanılır?

WordPress anasayfasında bulunan üyelik kısmından hesaba geçilir. Alan adlarının, hosting paketlerinin yönetildiği panel çıkınca web hosting’i yönet butonuna tıklanır. Açılan ekranda ayarla butonuna tıklanarak cPanel kurulumu ekranına geçilir. Ayarla tıklandıktan sonra hosting paketi alan adı seçme işlemi tamamlanır. Veri merkezi seçme bölümünde Avrupa seçilir. cPanel için kullanıcı adı ve şifre de belirlendikten sonra ileri tıklanır. Kurulumun son aşamasında WordPress sitesi oluştur seçeneği şimdi değil denir. Son tıklandıktan sonra cPanel kurulumu başlar.

Biraz süren kurulum bittikten sonra açılan ekranda cPanel yönetim paneli açılır. cPanel’e giriş yapılır. Aşağıya inince web uygulamaları altında WordPress Blog seçeneği görülür, tıklanır ve WordPress kurulumu başlatılır. WordPress kurulumu için bir protokol seçilir. İstenirse blogun hangi URL adresi üzerine kurulacağı seçilebilir. Versiyon olarak otomatikman en son sürüm gelecektir. Sitenin yönetim panelinin seçimi yapılır. En son olarak kur butonuna tıklanır ve kurulum işlemi başlar. FTP yolu ile de kurulum yapılabilir. Kurulum bitince, yükleme ekranında domain ismi ve uzantı çıkar, admin panelinin linki yazar. Admin paneline girip, daha önce belirlenen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilir. Blog tasarımları bloga giriş yaptıktan sonra WordPress admin panelinden yapılabilir.

WordPress kurulduktan sonra internetteki binlerce ücretsiz temadan biri seçilebilir. Ancak ücretsiz temaların demo niteliğinde olup, kısıtlı kullanım imkanı sunduğunu bilmek gerekir. Hatta bilinmeyen sitelerden indirilen temalar da virüs bile olabilir. Bu sebeple güvenilir sitelerden tema yüklenmelidir. My Theme Shop ve Theme Forest, en güncel temaların, tasarımların ve eklentilerin bulunabileceği sitelerdir.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir