Bıtcoın Nedir?

01Şubat 2017
by admin

Bitcoin Hakkında Her Şey!

Bitcoin, dijital bir para birimidir. Günümüzde teknolojinin sürekli yükselişi ile beraber gerçek paraya ve para birimlerine alternatif olarak geliştirilmiştir. Bitcoin hakkında bilinmeyenler ve merak edilen konuları bu makalemizde inceledik.

Son yıllarda internet dünyasında çok popüler bir noktaya gelen ve artık tamamen bir para birimi olarak görülen Bitcoin, son zamanlarda büyük firmalar tarafından desteklenen ve ödemeleri Bitcoin üzerinden yapılabilir seçenekleride sunmaya başladı. Bu yenilikler ve atılan adımlar beraberinde birçok tartışmayı ve hukuki olayları da artık gündeme getiriyor.

Bitcoin Nedir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlayıp bağımlı olduğu bir ödeme sistemi olmayan ve herhangi bir merkezi bulunmayan dijital para birimidir.

 

 

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin mining yani madencilik olarak adlandırılan bu sistem iki çeşit seçenek ile üretilmektedir.

Birinci üretim şekli bilgisayar ile Bitcoin üretmek şeklidir. Bitcoin kazanmak isteyen kullanıcıların özellikle sistem bakımından güçlü ekran kartına sahip olmalıdır. Neredeyse ekran kartı sayesinde üretim yapan bu bilgisayarların daha komplike şekilde işlem yapabilmesi için özel cihazlarda satılmaktadır ve hatta bazı ülkelerde sırf bu işlemi yapabilmek adına çiftlik diye adlandırılan büyük üretim alanları da kurulmuştur. Kişisel olarak Bitcoin üretimi bu nedenle zorlaşmıştır ve bilgisayarın üretim için harcadığı elektrik göz önüne alınınca Bitcoin madenciliğinin çok da avantajlı bir yatırım olmaktan çıktı.

Bu madenciliğe alternatif olarak çıkan Cloud Mining aylık veya yıllık anlaşmalar ile bir hosting firmasından sunucu kiralar gibi özel donanımlara sahip makinelere ortak olmanızdır. Cloud mining firmaları anlaşmaları genel olarak 3 ay veya 6 ay arası tutmaktadır.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin satın almak veya göndermek isterseniz bunlar için bir sanal cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. BTCTurk tarzında siteleri kullanarak oluşturabilecek bu sanal cüzdan ile beraber herhangi bir sınıra takılmadan rahatça kullanılmaktadır.

 

Bankalarda kullanılan IBAN numarasına benzeyen bu sistem ile Bitcoin gönderme işlemi sanal cüzdanınızın numarası ile yapılıyor. Bir kişi istediği kadar sanal cüzdan oluşturabilmektedir.

 

1 Bitcoin’nin değeri ne kadar?

Bitcoin’in bağlı olduğu bir merkez bulunmadığından dolayı fiyatını arz – talep şeklinde belirleniyor. Ekonomide olduğu gibi fiyatlandırılması gerçekleşiyor talep artınca fiyatı yükselirken talep azalınca fiyatı düşmektedir. Bugün bu makaleyi yazdığımızda 1 Bitcoin’nin fiyatı 3.791.63₺ değerindedir. 

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir