Bireysel Web Hosting

22Şubat 2017
by admin

Bireysel web hizmeti sunabilmek için gerekli içeriğe göre farklı özellikler barındıran hosting çözümleri bireysel hosting ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Sitede olan yazılımlara göre tercihler belirlenmelidir. Şayet siteniz ASP ile kullanılırsa Windows hosting tercih edilmelidir. Çünkü Linux, ASP’yi desteklemez. Sitede PHP kullanılmak istenirse Unix host daha doğru bir tercih olacaktır. Bireysel ölçeğe göre web sitenin istenilen tüm özelliklerini sağlayabilecek donanım özelliklerini içeren sunucu çözümlerini bulabilmek mümkündür. İstenilen özellikler net olarak belirlenemiyorsa, esnek özellikler içeren sunucu çözümleri de bu müşteriler için olabilecek seçenekler arasındadır. İster bireysel olsun, ister kurumsal olsun web hizmeti kullanmak isteyen herkese hitap edebilecek, herkesin rahatlıkla kullanabileceği ve duruma göre özelleştirebileceği geniş hosting seçenekleri bulunmaktadır.


Bireysel web hosting ile kurumsal web hosting arasındaki önemli farklar olmamakla birlikte, kullanım kapasitesi olarak farklılıklar olduğunu söylemek mümkündür. Bireysel hosting tercihi bireysel gereksinimlere uygun olarak yapılmalıdır. Kullanıcılar kendilerine en uygun web hosting planını tercih ederek Bireysel Hosting hizmetlerinden yararlanmaları daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bireysel web hosting için uygun olan kullanımlar; temel web siteleri ve düşük kaynaklı uygulamalardır. Kullanıldığı platform kurumsal web hosting’te olduğu gibi LAMP’tir. Bunun içerisinde Linux, Apache, Mysql, PHP’dir. Bireysel web hosting’te siteyi ziyaret edenlerin sayısı düşük ile orta düzey arasındadır. Kullanıcının olması gereken teknik beceri düzeyi ise temel düzeydir. Destek olarak da genellikle kurumsalda olduğu gibi standart destek sağlanır. Denetim masası cPaneldir. Root erişimi genellikle bulunmamaktadır. Anlık görüntü yedeklemeleri bulunmamaktadır.

Bireysel web hosting seçeneklerinde teknik desteğin kurumsal web hosting seçeneklerinde olduğu gibi ciddiye alınıp alınmaması da tercih bakımından önemli bir faktör olmaktadır. Ayrıca teknik desteği kimi firmalar 7/24 sunmakta iken, bazıları da belli saat dilimi aralığında sunabilmektedir. Windows sunucuları, e-posta sunucuları, Linux web sunucuları, veri tabanı ve dns sunucularının tamamı farklı farklı kaynak havuzlarından beslenirler. Sunucuların kaynak kullanımı sürekli olarak izlenir ve gerekmesi halinde otomatik bir şekilde genişletilebilmektedir. Bireysel hosting paketlerinde domain kapasitesi yani kaç web sitesi barındırabileceği, web alanı, web trafik alanı, subdomain yani alt domainin limitsiz olup olmadığı, e-posta kullanımının limiti veya limitsiz oluşu, anti spam programı içerip içermediği, haftalık yedeklemesi olup olmadığı, ücretsiz taşımanın var olup olmaması, tek tıkla kurulumun mümkün olup olmaması, desteklenen hazır sistemler ve paketin özelliklerine göre fiyatının uygun olup olmamasına dikkat edilmelidir.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir