Bir Zamanlar Dmoz Vardı

09Mart 2017
by admin

Sitelerin Aramada Bulunması

Web siteleri, internet kullanıcılarının arama motorlarına girdiği veriler sonucu arama yapılarak konuya uygun ise arama sonuçlarında görüntülenir. Bu sayede internet kullanıcısı aramış olduğu bilgiye erişir ve amacına ulaşmış olur. Tabi arama motorları da amaçlarına ulaşmış olur. Arama motorları, kullanıcıdan aldıkları veriyi tüm internet ağında taratır ve kullanıcının gerçekten aradığı şeyin ne olduğunu bulur ve sonuçları ona göre listeler. Pekiyi bu işi nasıl yapıyorlar? Sonuçta çok ama çok fazla web sitesi var. İnternet kullanıcısının arama motoruna girdiği veri belki de milyonlarca site içerisinde mevcut. Bu sitelerin ayrıştırılmasını arama motorları nasıl yapıyor? Gerçek bilgi olanı nasıl ayırt ediyor ve sıralamada en başlara koyuyor? Birçok arama motoru aslında aynı hizmetten faydalanıyor. Her bir arama motoru ayrı ayrı web sitelerini incelemek için şirketler kurmuyorlar. Var olan ile çalışıp, onun yayınlarını inceleyip sonuçlara çıkartıyorlar. Yani aslında arama motorları internet ağında bulunan tüm web sitelerini değil, incelemeleri yapılmış olup, kategorilenmiş olan web siteleri arasında aramalar yapmaktadırlar. Bu sayede internet kullanıcılarının, arama motorlarında aratmış oldukları bilgi ve çıkan sonuçlar, daha önceden bazı editörler tarafından incelenmiş ve onaylanmış olmaktadır. Bu şekilde de kullanıcıların tam olarak arattıkları şeye ulaşması çok daha kolaylaşmış olmaktadır.

 

DMOZ Nedir?

Dmoz, yani açılımı şu şekilde: Directory Mozilla, ya da ODP, yani Open Directory Project denilen Açık Dizin Projesi, yukarıda bahsi geçen sorulara yanıt veriyor. İnternet ağında açılan tüm web sitelerinin incelemesini gönüllü editörler ile yapan bir web dizinidir. Günümüzde internet ağında varlığını sürdüren birçok arama motoru bu hizmeti kullanır. Bu sayede kullanıcılarına doğru bilgi sunarlar. Directory Mozilla, bu incelemeleri tam on dokuz yıldır gönüllü editörlerle yapmaktaydı. Gönüllü editörler, siteleri tek tek inceler ve kategorilere ayırıp Açık Dizin Projesinde yayınlarlardı. Birçok arama motoru da bu hizmetten faydalandığı için web siteleri olanlar Dmoz’un yayınları arasına girmek için çabalarlardı. Ancak editörler tarafından onaylanmadıkça da Dmoz’un yayınları arasına giremezlerdi.

 

Dmoz( Directory Mozilla) Kapanıyor Mu?

İnternet ağındaki birçok arama motorunun kullandığı Open Directory Project artık son günlerinde. Sürpriz bir açıklama yapan Dmoz, 14 Mart Salı günü hizmetini durduracağını bildirdi. Bu durum birçok arama motorunu olumsuz etkileyecektir. Elbette internet kullanıcıları da bu durumdan olumsuz yönde etkileneceklerdir. Tam 19 yıldır 15 kategoride web sitelerini yayınlayan Dmoz, artık kapanacak ve hizmet vermeyecek.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir