Bir Döneme Damga Vurmuş Şimdilerde İsimleri Anıldığında Hüzünlendiren 5 Web Site

30Eylül 2016
by admin

Bir Döneme Damga Vurmuş Şimdilerde İsimleri Anıldığında Hüzünlendiren 5 Web Site 

Merhaba Arkadaşlar ;

Bugünkü yazımda nostalji rüzgarları esecek.Bir  döneme damga vurmuş şimdilerde isimleri dahi zor hatırlanan web sitelerini inceleyeceğiz.Aslında her ne kadar bir dönem  çıkan bu sitelerin hiç eskimeyeceğini düşünüyoruz ama gelişen teknoloji , yapılan büyük yatırımlar teknolojiye ayak uydurmak zorunda olduğumuzu gösteriyor.

İlk olarak  Mirc den başlıyacağız.
mirc

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak 1995 yılıda piyasaya çıkış yapan mIRC, chat yazılımı denildiğinde ilk olarak akla gelen isimdir.Şimdilere kıyasla son derece basit bir arayüze sahipti.Bu yüzden çok kısa sürede kullanmayı öğrenip chat sayfalarına giriş yapılarak başka kişilerle sohbete başlanırdı

mIRC bir dönem gençliğinin parasının son demine kadar internet kafelerde geçmesine neden oldu.

mIRC kullananların amacı başka başkaydı. Kimi zaman geçirmek ,kimi çevresini işletmek  gibi bir çok sebeple kendisine bağladı.

mIRC de zamana uyduramayanlara adını yazdırarak MSN vb uygulamalarla unutulmaaya yüz tuturak efsaneler bölümüne adını yazdırdı.

2.MYNET

Mynet, Türkiye’nin ilk ve en büyük portalıdır.Türkiyede’ ki İnternet sektörüne en büyük gücü ve katkıyı veren bu efsane site, 1998 yılında Emre Kurttepeli tarafından kurulmuştur

mynet

 

 

 

 

 

 

 

2000’lerin başında ise bazıları için internetin kendisiydiydi diyebiliriz.Mynet Hotmail Türkiye’ ye gelmeden önce  önce mail konusunda birçok kişinin tercihiydi. Hatta İlk olarak e-posta hizmeti veren Mynet sınırsız e-posta alanı hizmetiyle, büyük rakipleri Google, Microsoft ve Yahoo ile uluslararası mücadele edebilmekteydi.Daha sonra hem Hotmail’in Türkiye’ ye gelişi hem de rekabet ortamının daha hareketlenmesi ile eski gücünü kaybetmiştir.

Şimdilerde ise hem sınırsız e-posta hem de sunucu web hosting domain hizmeti ile Türkiye’nin en önde gelen ismi kaliweb web hosting  dir.

Şuan da Mynet  mail servisi eskisi kadar popüler olmasa da, çanak okey ve habercilik gibi alanlarda site yayınına devam etmektedir..

 

YAHOO

yahoo1

Unutulan internet efsanelerinden biri de Yahoo dur. Yahoo 1994 yılında Jerry Yang ve David Filo tarafından kuruldu.  Çok büyük umutlarla yapılan yatırımlarla bir döneminde en popüler siteler ve hizmetlere sahip olan Yahoo , devamlı olarak gelişen ve yatırım yapan rakiplere ayak uyduramayarak  maalesef eski günlerinden uzak düşerek tarihin tozlu raflarına taşınmasına sebep oldu..Şirketin kötüye gitmesi ve gelecek  potansiyelinin olmasını fırsat bilen ABD merkezli telekom devi olan Verizon 5 milyar dolar karşılığında Yahoo’yu satın alındı.

KAHKAHA.COM
kahkaha

 

 

Kahkaha.com, birçok kişinin internette girdiği ilk sitelerdendi belki de. Komik resim, karikatür içeriği ile adres çubuğunu aşındırdığımız bir siteydi.Türkiye’de bir çok kişinin ilk defa internete girdiği bir parça dahi olsa yüzünün güldüğü bir siteydi.İlk Türkçe içeriğe sahip olması bizim için ayrı bir öneme sahip oldu.Web sitelerinin az olması, çok içerik eklemeleri ve herkesin yoğun olarak siteye giriş yapması kahkaha.com u efsane haline getirdi.

Kahkaha.com da komik resim, karikatür içeriği,mail, chatleşme imkanı vardı.Daha sonra gelişen ve değişen internet sektöründe unutuldu.

MSN MESSENGER 

İlk olarak MSN programı  Microsoft arcılığıyla 1999’ da piyasaya sürüldü.MSN Messenger 1.0 ı MSN Messenger 2.0 ı yeni güncellemesi ile piyasaya sürdü.Genel olarak chatleşme olarak kullanılanıldı.

 

msn-messenger-13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son sürüm 2007 yılında Messenger 7.0.0820  olarak yayınlandı. Bir süre sonra Live Messenger olarak isim değiştirmesi bir çok eleştiriyi beraber getirmesi oldu ve bir süre sonra bu kararsız değişiklikler bir dönemin daha sona ermesine sebep oldu.

Turan Urtanur

blog ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir