Bir Dedicated Server İhtiyacım Var mı?

23Mart 2017
by admin

Dedicated Server Nedir ?

Dedicated kavramını web sitesi açmayı düşünen veya web sitesi olan herkes duymuştur. Dedicated server hosting firmalarınca bir kişiye devredilen hakların depolanma alanı olması ile beraber kullanım hakkının tek kişide bulunduğu internet sunucularıdır. Dedicated server sayesinde örneğin web sitenizin hızını artırabilir ve sürekli aktif olmayı sağlayabilirsiniz. Dedicated server ayrıca paylaşımsız sunucu olarak da bilindiği için bu ikisini farklı kavramlar olarak algılamanız yanlış olacaktır. Dedicated server performans ve kaynakların en iyi şekilde kullanılması anlamına da gelmektedir.

Mevcut Kaynak Kullanımım

Mevcut kaynak kullanımınız yeterli gelmeyebilir. Bunun için hosting firmasında kiralayacağınız dedicated sunucu ve paketleri ile ilgili küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Şöyle ki kullanmak istediğiniz yani ihtiyaç duyduğunuz alan kadar size sunulan paketleri değerlendirebilir ve bu paketlerden size uygun olanı seçebilirsiniz Kaynak kullanımı ile ilgili zaten hosting firması sizlerin ihtiyacı olan kaynağı fazlasıyla karşılayacaktır.

Güvenlik

Güvenlik tabi ki en önemlisi diyebiliriz. Sitedeki sağlığınız için hosting firması sizin için sitenizin kapanma ve saldırı alma tehditlerine karşı yedekleme işleminde bulunmaktadır. Bu işlemi kendiniz de yapabildiğiniz gibi hosting firmalarının da yapıyor olması önemli bir artı. Bunun yanı sıra güvenlik bakımı ve donanım arızaları gibi kontroller güvenlik açısından sürekli aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir Kiralık Sunucuya Ne Zaman İhtiyaç Duyarım ?

Bir kiralık sunucuya web sitenizin hızından memnun kalmadığınızda ve yeterli kaynakların bulunmadığına emin olduğunuzda ihtiyaç duyarsınız. Zaten web siteniz de bu uyarıyı size verecektir. Gereken kaynağı bulduktan sonra gerçekleşen değimi gözle görülür nitelikte fark edeceksiniz.

Yüksek Trafik

Bulduğunuz sunucunun kesinlikle yüksek trafik ile baş edebilecek bir kapasiteye sahip olması gerekiyor. Web sitenizin iyi bir trafiği varsa ihtiyacınıza cevap vereceğini düşündüğünüz paketlerden birini seçin. Daha sonra seçtiğiniz paketle beraber web sitenizin performansının ciddi şekilde arttığını ve web sitenizde meydana gelen hızın fark edilebilir olduğunu görebilirsiniz.

Fiyat

Bu işin en önemli kısımlarından birisi de sizden istenilen ücret.  Hosting firmaları sunucularını sizlere kiralarken çeşitli paketler ile fiyatlandırmada bulunmaktadır. Genellikle fiyatlandırmalar aylık ödeme düzeni üzerinden hesaplanır. Size sunulan genellikle aylık ödemeye tabi tutulur. Bu paketlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Sitenize uygun olduğunu düşündüğünüz paketi seçtikten sonra eğer fiyatını yüksek bulursanız başka hosting firmalarına göz atabilirsiniz. Güvenirliğini de görmezden gelmeyerek atacağınız bu adım fiyat konusunda size çeşitli seçenekler sağlayacaktır.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir