Asp Hosting Nedir ?

05Mart 2017
by admin

Asp Nedir?

Sunucular da birer bilgisayardır. Bilgisayarlar ise tamamen kodlarla çalışmaktadır. Bir şeyler oluşturmak, silmek ya da görüntülemek yahut göndermek veya almak gibi işlemleri tamamen kodlar yardımıyla yapar. Sunucularda (hosting) çalıştırılmak üzere web sayfaları oluşturulur. Bu sayfaları çalıştıracak olan da yine bilgisayarlardır. Yani yine kodlar aracılığı ile iş yapılacaktır. İnternet sayfalarının biçimlerini düzenleyen, onları görüntüleyebilmek için dizayn eden, kodlayan da birtakım diller vardır. ASP, bu dillerin Microsoft tarafından bu iş için geliştirilmiş olanıdır.  İnteraktif ve dinamik internet sayfalarını oluşturmak için üretilmiş bir dildir. ASP, birçok sayfayı oluşturmak için yeterlidir.

Asp Hangi Sunucularda Çalışır?

Her dil her bilgisayarda çalışmaz. Bu sebeple sunucuların içerisinde bulunan işletim sistemleri de kullanılacağı alana göre değişkenlik göstermektedir. ASP, Microsoft tarafından geliştirilmiş olup, Microsoft Windows sistemlerde çalışabilecek şekilde üretilmiştir. Windows’un tüm türevlerinde çalışabilmektedir. Bu dili çalıştırabilecek olan bu sistemlere de ASP Hosting denmektedir.

Sunucu Ne İş Yapar?

İngilizce “hosting” olarak tabir edilen cihazlar internet üzerinde ki hemen her iş için gereklidir. Çünkü internet ağında bulunan her türlü bilgiyi depolar ve gerektiği takdirde talepte bulunanlara gönderir. En çok kullanıldığı alan ise web hosting, yani web sayfalarının oluşturulması ve yayınlanması için kullanılan cihazlardır. Elbette bununla birlikte çok fazla alanda görev yaparlar. Oyun alanlarında, android için Play Market mesela bir uygulama deposunun bulunduğu sunucudur, depolama alanlarında, ya da web sitesi olarak alışveriş siteleri gibi alanlarda kayıtları, bakiyelerin kaydını tutan sistemler olarak da çalışmaktadırlar.

Sunucu Çalışma Şekli Nedir?

Sunucular, internet kullanıcılarının, kendilerine gönderdiği talepler doğrultusunda hareket eder ve gereken bilgiyi talep gönderen adrese iletir. Bu temel prensip ile çalışırlar ancak yaptıkları işin sınırı bu cümle kadar basit değildir. Örneğin web hosting dışında oyun sunucuları da vardır. Bu sunuculara en basit örnek olarak Steam verilebilir. İçerisinde derya kadar oyun bulunur ve çoğu online oyunlardır. Oyuncuları birbiri ile buluşturan sunucu da yine kendisidir. Böylelikle Steam sunucuları kendilerine gönderilen talepler doğrultusunda kullanıcılarını birbiri ile aynı oyunlara sokabilir. Yine oyun sunucuları olarak Minecraft, Counter Strike, Knight Online ya da Metin 2 gibi oyunlar örnek olarak gösterilebilir. Bunların hepsinin kendilerine ait sunucuları vardır. Bu oyuncuların ya da kullanıcıların hepsinin taleplerini alır. Yani kullanıcı bilgisayarından sunucu bilgisayarına kodlar gönderilir. Bu kodları okuyan sunucular da kodlar doğrultusunda hareket eder ve yanıt verirler.

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir