Arama Motoru Optimizasyonunda Özel IP’nin Önemi

08Mart 2017
by admin

Dünya genelinde milyonlarca blog ve websitesi mevcuttur. Her geçen gün blog ve sitelere yenileri eklenmektedir. Bu da aynı alanda binlerce – on binlerce rakip anlamına gelmektedir. Aynı konu ve kategori üzerinden yayın yapan birçok platform vardır. Bu da rekabeti arttırmakta ve ziyaretçi sayısının arttırılması için birçok reklam ve SEO çalışmasının yapılmasına neden olmaktadır. Herkes günümüzde internette bir şey bulmak istediğinde direkt olarak Google’a veya diğer arama motorlarına girerek aramak istediği konuyu veya kelimeleri yazmaktadır. Google ilgili aramaya göre gelişmiş algoritmasıyla en iyi sonuçları listelemekte ve kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Arama sonuçlarına göre ilk sırada çıkan sonuç ziyaretçilerden aslan payını almaktadır.

Yani ilk sırada çıkan site veya blog en fazla tıklanan arama sonucudur. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu yani yabancı dildeki adıyla SEO (Search Engine Optimization) son dönemlerde oldukça büyük önem kazanmıştır. Kısaca arama motorlarında sonuçlarda üst sıralarda çıkmak için yapılan çalışmaların bütününe SEO denilmektedir. Herhangi bir sitenin ne kadar iyi olursa olsun SEO çalışması yapmadan ilk sıralarda çıkması neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle SEO ajansları hatırı sayılır ücretler karşılığında SEO çalışmaları yapmaktadır. Büyük alışveriş siteleri, markalar ve daha birçok kuruluş arama motoru optimizasyonu yaptırarak daha fazla ziyaretçiye ulaşmayı hedeflemektedir. SEO çalışmaları birçok katmandan oluşmaktadır ve oldukça ayrıntılıdır. Bu nedenle kısa sürede gerçekleştirilmesi odlukça zordur. Son dönemlerde özel IP kullanılmasının SEO çalışmalarında oldukça önemli olduğu belirtilmiştir. Peki, özel IP nedir ve arama motoru optimizasyonunda özel IP’nin ne gibi bir etkisi olabilir?

Arama Motoru Optimizasyonunda Özel IP Kullanmak

Google tüm dünyada en fazla kullanılan arama motorudur. Arama sonuçlarında yüzlerce kritere yer veren şirketin önem verdiği bir konu da IP adresidir. IP (Internet Protocol Address) internet veya TCP/IP protokolüne bağlı kalarak diğer ağlara bağlı cihazların birbirleri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlamaktadır. İnternete bağlanıldığında bilgisayara bir IP adresi atanmaktadır ve internetteki diğer bilgisayarlar bu IP adresinden bilgisayarla iletişim kurabilirler. IP adresleri statik ve dinamik olarak ayrılmakta, dinamik IP adreslerinde internete bağlanıldığında IP adresi değişebilir.

Statik IP’de ise belli bir IP olur ve bu IP değişmez. Arama motoru optimizasyonunda özel IP kullanılması yerel olarak kullanılmak için üretilmiştir. Sitenize özel IP alırsanız sitenizi yerel olarak üst sıralara taşımanız daha kolay hale gelmektedir. Örneğin; sitenize aldığınız özel IP Türkiye’den ise Türkiye’deki arma sonuçlarında sitenizi üst sıralara taşımanız daha kolay hale gelir. Bu tabi ki birçok SEO kriterine bağlıdır anacak Google’ın sahip olduğu algoritma özel IP’ye sahip olan siteleri farklı şekilde değerlendirmektedir. IP’nin önemi arama motoru optimizasyonunda ilk kriterlerden biri olarak düşünülmektedir.

blog , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir