Alexa Eski Popularitesini Kaybetti

09Mart 2017
by admin

İnternet Sitesi Sıralamaları

İnternet çağı diyebileceğimiz 21. Yüzyılda artık herkes kendisine ait bir web hosting alarak kendilerine web site; blog, vlog, ticari amaçlı siteler kurmakta. Bu web sitelerinden kazanç elde etme çabasına da girişenler sitelerine reklamlar alarak ve bunları müşterilerine tıklatarak ya da görüntületerek belli bir para kazanırlar. Yani bu da demek oluyor ki ne siteye ne kadar çok giriş olursa, ne kadar çok tıklanma olursa o kadar çok para kazanılacaktır. Bu durumda web site sahipleri kendi sitelerini arama motorlarında en üst seviyelere çıkarmak istiyor. Böylece internet kullanıcıları arattıkları herhangi bir şeyde kendi sitelerine girsin ve reklamları görüntülesin.

Her gün yeni içerikler paylaşarak, yeni bir haber, yeni bir video ya da yeni bir görsel veya yazı paylaşarak arama motorlarının siteyi bulma olasılığı artırılır. Buna ilaveten yazılan yazıların SEO uyumlu olması da arama motorları için olmazsa olmazlardandır. Yeni içerikler paylaşıldıkça site sıralaması başa çekilir, başa çekildikçe tıklanma artar. Tıklanma arttıkça da sitenin sıralaması daha da başlara çekilir. Kendisini tekrar eden bir şey haline gelir yani. Bu sıralamaların kaydını tutan da şirketler ve programları vardır.

 

Alexa

Alexa, daha önceleri Google tarafından dikkate alınan bir istatistik sitesiydi. Ancak son zamanlarda artık Google bu siteyi umursamıyor. Başlıca sebeplerinde Alexa’nın sıralamasında hile ile de sıralamanın düşürülebiliyor olması yatıyor olması muhtemel. Artık Alexa’yı site alım satımı yapacak olan insanlar takip ediyor diyebiliriz. Aynı şekilde reklam almak isteyen site yöneticileri de reklam verene sitesinin sıralamasını göstererek reklamlardan alacağı ücretin değerini değiştirebilir.

Hosting, yani web site sahipleri bu ve bunun gibi istatistik sitelerini takip etmeye devam ediyor. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi reklam alımlarında ya da sitesini satmak isteyenler için bir pazarlama yöntemi oluyor. Eğer site, gün içinde çok fazla tıklanıyorsa siteyi satmak isteyenin pazarlığını kızıştırıyor diyebiliriz.

 

Neden Umursanmıyor?

Google, istatistik sitesi olan Alexa’yı umursamıyor fakat neden? Google, internet kullanıcılarına tamamen doğru bilgiyi sunmak için hizmetlere başladı. Son zamanlarda siteler üzerinde derin aramalar yaparak gerçek bilgileri ayıklamaya ve ilk sıralara koymaya başladı. Alexa’nın hileli yöntemlerinin olması sebebiyle de Google, Alexa’nın sıralamalarına pek güvenmiyor olsa gerek. Hileli yöntemlerin kullanılmasından sonra Alexa, hileli yöntemler kullanan sitenin sıralamasını gitgide yükseltse de artık güvenini kaybettirmiş oluyor. Google’nin de bu sebeple Alexa’ya güvenmiyor olması büyük olasılık.

blog , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir