Alan Adları

06Aralık 2016
by admin

alan-adiKaliteweb hosting ailesi olarak bu yazımızda alan adlarının satın alınma, kullanım, süre bitimi, ve domainin silinme aşaması gibi konularda bilgi vereceğiz.

Öncelikle hosting firmalarıın domain satın alım sürecinden bahsedelim. Domain firmaları alan adı uzantısını sahip olduğu ülkeye yada ülkenin yetkilendirmiş olduğu kuruma başvuru yapar ve alan adı bayiliği satın almak istediğini belirtir. Bu firmalara yüksek miktarlarda bayilik ücretleri öderler ve ilgili uzantıları satma hakkı alırlar. (Müşteri hosting firmasına ücret öder, Hosting firmasıda mevcut bulunan api sayesinde otomatik olarak diğer firmaya ödeme yapar ve domaini sizin adınıza satın alır.

Bu işlemi sizde diğer uzantının sahibi olan ülkelere başvurarak yapabilirsiniz. Ancak bu sefer çok yüksek bayilik ücretleri ödeneiz gerekecektir. Yıllık 100 domain kaydı için bu işlem size daha çok para kaybettirecektir. Ek olarak müşterinin aldığı domainlerin ücreti zaten bayisi olunan firmaya gitmektedir ve hosting firmalarnın bu işlemden bir kârı bulunmamaktadır.

domain-tld

Alan adları en az 1 yıl olarak satın alınmaktadır ve en fazla olarak 10 yıl satın alınabilmektedir. Alan adını satın aldığınız yıl sonunda. Yani örneğin 10 yıl satın aldığınızı düşünelim 10 yıl sonra domaini yenilemezseniz alan adı firması domaini askıya alacaktır ve kullanıma kapatacaktır. yaklaşık 60 gün boyunca askıda bekleyecektir domain bu süre içerisinde alan adını yeniden satın almanız beklenecektir. Alan adını askı süresinde´de satın almazsanız domain yaklaşık 7 gün süren silinme aşamasına girecektir 7 gün boyunca domain ile ilgili hiç bir işlem yapılmayacaktır ve satın alınamayacaktır. Bu süre içerisinde alan adını almak isteyen farklı kişiler varsa backorder işlemi, yani ön kayıt işlemi gerçekleştirecektir silinme aşamasıda tamamlandığında domain otomatik olarak silinecek ve backorder yapanlardan birisi tarafından alınacaktır. Backorder yapan yoksa domain normal kayıt yaptırmak isteyenlere açılacaktır.

Alan adları silindikten sonra yaşlarıda silinir. Örneğin 10 yıl bir domain sizde aktifti ve 10 yıl sonra bir nedenden yenilemeyi unuttunuz yada yenilemediğiniz düşünelim. Domain silindikten sonra tekrar siz dahi alsanız domain 1 yaşında gözükecektir. Seo çalışmaları yapanlar için domain yaşı önemlidir, lütfen alan adlarınızı zamanında yenileyiniz.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir