Alan Adınızı Sorgulayın ve Kaydedin

28Şubat 2017
by admin

Alan adı ya da bir diğer adıyla domain sorgulama ve kaydetme hakkında bilgi vermeye geçmeden önce domain, hosting ve benzeri kavramları açıklamaya çalışalım.

Domain yani alan adı diye internet üzerinde yerinizin olması için almanız gereken kimliğe denir. Kısacası alan adı denen şey oluşturduğumuz web sitesinin internetteki adresidir. Bu adres olmazsa internette dolaşan kişiler sitemize ulaşamazlar. İnternet üstünde ulaşılabilmek için tanımlı bir IP (internet protocol) adresine ihtiyaç vardır. Bilgisayarların birbirine bağlanması bu IP adresleri yardımıyla mümkün olur. Domain adı, IP adresinin harflerden oluşan görüntüsüdür. Değişik numaralardan oluşan ve anımsanması zor olan IP adresleri yerine kelime ve harflerden oluşan domain adresleri kullanılıp ulaşılmak istenen siteye ulaşılabilir. Alan adı kimlik, parmak izi gibi tektir. Bir alan adından sadece bir tane vardır. Ayrıca aldığınız alan adı (domain) kısa, öz ve akılda kalıcı olursa bu durum daha çok ziyaretçinin web sitenize ulaşmasını sağlar. Domain adınızın web sitenizin içeriğiyle ilgili olması arama motorlarından daha kolay bulunabilmenizi sağlar. Alan adı satın almak için internet servis sağlayıcıya (ISP- Internet Service Provider) ya da web hosting firmasına başvurulabilir. Aslında alan adı aslında satın alınmaz, kiralanmış olur. Çünkü on yıl ara ile alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir. Alan adları en fazla on yıl süre ile, en az da bir yıl sür ile tescil edilebilir.
IP adresiyle alan adı arasındaki bağlantıyı sağlayan sisteme DNS (Domain Name System) denir. Hosting ise hazırlanan web sitelerini verilerinin saklanması için gerekli alana denmektedir. Hosting hizmeti alan adının DNS üstünden “server”a (sunucuya) yönlendirilmesiyle çalışır.


Domain Sorgulama

Domain sorgulama sistemleri alınmak istenen alan adının sorgulanmasına yarayan sistemdir. Genelde alan adı satan firmalarda alan adı sorgulama bölümü yer almaktadır.

Domain Kaydetme

Alan adı kaydetme işlemi registrar ismini alan firmalar aracılığıyla yapılmaktadır. 24-72 saat arasında dünyadaki bütün sunucular güncellenmektedir. Yani domain kaydı 24 ila 72 saat arasında gerçekleşir.
Domain kaydı için birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan birisiyle anlaşarak domain alabilirsiniz. Ancak domain alabilmek için o domain adresinin başka bir web sitesi tarafından kullanılmamış olması gerekmektedir. Bu işte yeni olanlar ya da bu işten anlamayanlar için alan adı satın almak, fazla seçenek olmayan bir alan gibi gözükse de günümüzde alan adı alma hizmeti veren birçok firma vardır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir