Alan Adınızı Kimseye Vermeyin!

03Mart 2017
by admin

Alan Adınızı Kimseye Emanet Etmeyin!

Aslına bakılırsa tek tıkla girdiğimiz o sitelerin alt yapılarında birçok servis yer alıyor. Bu servislerin her biri oldukça büyük maliyetler karşılığında alındığı gibi güvenilir kaynaklardan temin ediliyor olmaları çok mühim. Alan adı sorgulama ekranlarında günden güne daha fazla zaman geçirmek istemiyorsanız alan adınızı güvenmediğiniz kimselere emanet etmemeniz gerekiyor. Bu konuda herkesin ilk tepkisi sitenin adı ne kadar önemli olabilir ki yönünde oluyor. Ancak iyi bir Alan adı seçimi size oldukça fazla getiride bulunabilir. Bunun yanında yanlış veya verimsiz alan adı seçimleri yaptığınız masrafların ve verdiğiniz emeklerin bir anda çöp olmasına neden olabilir. Alan adınızın ne koşullarda belirlenmesi ve alınması gerektiğine değinelim.

Ücretsiz Servislerden Kaçının!

Atalarımız güzel demiş “ Ucuz etin yahnisi yenmez.” Diye. Alan adı tercihinizde fiyata olan bağlılığınız sizi zararlı çıkarabilir. Ücretsiz olarak size tahsis edilecek gen.gg veya tr.gg gibi alan adları sizi zarardan başka hiçbir şeye teşvik etmeyecektir. Ücretsiz olarak sitenize sunulan seçenekler SEO hizmetinden de zaaf verdirecek. İstediğiniz seviyeye bu alan adları ile ulaşamazsınız. Kaldı ki sizlere ücretli olarak sunulacak olan alan adlarının da ücretleri yıllık 10$ seviyelerinde seyrediyor. Bunun yanında her sektörde çakallar olduğu gibi yine bu sektörde de mevcut o insanlar. Size teklif edilen domain fiyatlarını hemen kabul etmeyin piyasayı alıcı gözle araştırdıktan sonra kabul etmeniz sizi para tuzaklarından kurtaracaktır.

İsim İçeriği Çok Önemli

Başlık konusuna geçmeden evvel sizlere bir hizmetten daha bahsetmek istiyorum. Sitenizin alan adını aldıktan sonra sitenizde ki verileri depolayacak bir alana ihtiyacınız olacak. Tam bu noktada yardımınıza Hosting hizmeti veren şirketler koşuyor. Az evvel bahsettiğimiz domain hizmeti veren şirketlerin birçoğu Hosting hizmeti de veriyor. Hatta iki hizmeti de aynı şirket bünyesinden satın aldığınızda çeşitli indirimler kazanabilirsiniz. Sitenizin alan adını alırken ilk dikkat etmeniz gereken unsur SEO uyumluluğu ve çeşitli etkenleri fırsata çevirebilmek için alacağınız alan adının içeriği. Böylesi durumlarda site içerisinde en çok kullanılan anahtarı veya anahtarları seçmeniz mantıklı bir seçim olacaktır. Netice de insanlar sizin sitenizi aradıklarında içeriklerin içerisinde ki anahtarları düşünecekler. Eğer alakasız bir isim koyarsanız hitap edeceğiniz kitleyi büyütemezsiniz. Bunun yanı sıra alacağınız alan adının site emellerine paralel olması gerekir. Örneğin ticari alanda çalışan kimselerin markalaşma ve müşteri elde etme arasında seçim yapmaları gerekir. Bu örnekler çoğaltılabilir.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir