Alan Adınızı Kaydedin!

01Mart 2017
by admin

Alan adı herhangi bir web sitesinin internette olan adı ve adresidir. Sadece IP adresiyle de web sitesine ulaşılması mümkün olsa da, IP adresi uzun ve akılda tutulması zor olduğundan web sitesi ismine ihtiyaç duyulmaktadır. Alan adınızı hosting firmasının veya direkt olarak alan adı sorgulayan sitelerin domain sorgulama kısmından domain kaydet bulmanız mümkündür. Ancak yalnızca alan adı almak web sitesi yayınlamak için yeterli olmaz. Site yayınlanması için içeriğinin de mevcut olacağı bir hosting paketi de almanız gerekir.

Alan Adı ve Hosting Paketleri Çeşitleri

Firmalarda genellikle bireysel hosting, kurumsal hosting ve vıp hosting seçenekleri bulunmaktadır. Daha düşük kapasitede, işlem yoğunluğunun fazla olmayacağı bir site kurmak ihtiyacında iseniz, bireysel hosting seçeneğini tercih etmek doğru bir seçim olacaktır. Eğer daha geniş kapsamda bir site ihtiyacınız bulunuyorsa, kurumsal veya vıp seçeneğini tercih etmek daha uygun hale gelecektir. Hosting firmaları bu seçiminiz konusunda sizi doğru bir şekilde yönlendirebilir. Hem fiyat olarak hem içerik ve işlem yoğunluğu olarak ihtiyacınıza uygun seçim yapmanız, ucuz domain ile cebinize zarar vermeyerek, gereksiz ve fazla alan satın almanıza da engel olacaktır.

Creative abstract global internet communication PC technology and web telecommunication business computer concept: macro view of group of color cubes with domain names on laptop or notebook keyboard with selective focus effect

Alan adı olarak bütçenize uygun olan, ihtiyacınız bulunan kapasitede olanı doğru hosting şirketini seçerek, oradan tercih etmeniz mümkündür. Firmalara e-posta veya telefon ile ulaşarak size daha makul gelen fiyatları ve paketleri tercih edebildiğiniz gibi, firmaların kalitesini de bu şekilde tespit edebilirsiniz. Sitenin bütün ayarları ve içerikleri iyi bir hosting şirketi tarafından sağlanabildiği gibi, hazır tasarımlardan sitenizi kendiniz oluşturmanız da imkan dahilindedir. Vıp hosting seçeneklerinde, web sitenizin yedeği alınması, her hafta yada her ay DVD formatında kargolanması, sunucularda az sitenin barınması, kaliteli ve sorunsuz hizmet sunulması, kişiye özel hizmet sunulması özellikleri mevcut olabilmektedir.

Alan Adı Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Seçtiğiniz alan adı en az bir yıl olarak kayıt edilebilir. Ancak sitenizin devam etmesini istemeniz halinde, alan adını bir yıldan daha uzun süre kaydedebilir, tarihi geçmeden önce alan adı sürenizi uzatabilirsiniz. E-ticarette başarısız olunması, tasarımcı veya yazılımcı olarak devam etmek istememeniz, iş değiştirmeniz veya herhangi başka bir sebeple kişisel web sitenizi sonlandırmak istemeniz halinde ve alan adınızı yenilemediğiniz takdirde, alan adınız belli bir süre beklemeye alındıktan sonra silinmektedir. Ancak alan adınızın ve sitenizin devam etmesini istiyorsanız, süresinin dolmasını beklemeden mutlaka yenilemelisiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir