Alan Adı Whois Gizliliği Nedir ?

02Mart 2017
by admin

Kurumsal veya kişisel web alanı tercihine göre alan adı satın alırken, whois hakkında bilgi edinilmesi gerekir. Kullanılacak alan adı bir hosting firmasına kaydedildiğinde, kişisel bilgiler otomatik olarak herkese açık bir dizine bilgisayar korsanları vasıtasıyla eklenir. Kişisel bilgilerinizin güvenli olarak gizlenebilmesi için ihtiyacınıza göre sizi ya da işletmenizi istenmeyen e-postalardan ya da işle ilgili bilgilerinizi bulmaya çalışan insanları sizden uzaklaştırır.

Bir alan adı aldığınızda gizlilik seçeneğini seçmeniz halinde, Whois bilgileriniz maskelenir. Ancak alan adınızı kayıt ettirdiğiniz sırada bilgilerinizde yanlışlık olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde alan adıyla ilgili herhangi bir problem ortaya çıktığında, alan adınızı kaybetme riski ortaya çıkabilir. Gizlilik seçeneğinin seçilmesi halinde, kayıt edici firma bir sorunla karşılaşırsanız sizinle iletişim kurabilmektedir.

Whois Veri tabanında Bulunan Bilgiler

Whois sorgusu tarafından açıklanan bilgiler alan adı kayıt firmalarından gelir.
Whois sorgularında yer alan bilgiler, alan adının kaydedildiği sırada verilen bilgilerin miktarı ile doğru orantılı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak yer alan bilgiler şu şekildedir: kayıt edenin adı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi, alan adı, hosting sunucu bilgileri, alan adının kayıt tarihi yer almaktadır.

Whois Gizliliğinin Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Whois dizininde kaliteweb hosting herkese açık olan ad, adres ve diğer bilgileri bilgisayar korsanlarına ve hırsızlara karşı korur. Satış, iptal ve yenileme hakları dahil, alan adı üzerinde tam denetime sahip olunur. Gizlilik olmadığı takdirde bu hırsızlar başkasının sitesinden sizinle iletişime geçebilir, başkasının sattığı ürünü tanıtabilir, bu şekilde sizden haksız ödeme sağlayabilirler. Aynı yöntemle sizin elinizde bulunan alan adınızı kendisine vermeniz konusunda baskı veya tehditte bulunabilirler. Whois gizliliğinin amacı size bulaşabilecek hırsızları, dolandırıcıları ve spam yaymak isteyen şahısları tam olarak uzaklaştırmaktır. Alan adını elinde bulunduran işletmenin müşterileri ise bu uzaklaştırmadan etkilenmez.

Alan adlarını bulabilen hırsızlar onları dolandırıcılık veya spam ve benzeri kötü yazılımları yayma niyetiyle de kullanabilir. Gizlilikle sağlanan koruma alan adlarınızı ele geçirme amacında olan korsanların edinmek istediği kişisel bilgileri güvenli bir şekilde gizler. Gizlilik sağlanmadan bir alan adını almak daha uygun fiyata mümkün olabilir ancak güvenli olmaz. Kötü amaçlı korsanların veya dolandırıcıların hedefi olursunuz.

Whois gizliliği olmadan alan adı domain kaydedilmek isteniyorsa, Whois bilgisi olarak kişisel bilgiler değil de kurumsal işletme bilgilerini kullanmak daha güvenli bir yöntem olmaktadır.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir