Alan Adı Sorgulama

05Aralık 2016
by admin

Alan Adı Sorgulama Nedir? 

typo-domainAlan adı sorgulama almak istediğiniz alan adının bir başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmektir. Alan adıları sadece bir kişiye tahsis edilebilir ve ikinci bir kişiye satılamaz. Yeni başlayanlar için şöyle açıklayalım. Örneğin iş yerinizin adı x tekstil ve siz xtekstil.com diye bir alan adı almak istiyorsnuz. Bu alan adı daha önce bir başkası tarafından alınmadıysa siz alabilirsiniz. Ancak bu alan adı daha önce bir başkası tarafından alındıysa bu alan adını sizin almanız imkansızdır. Alan adının boşa düşmesini beklemelisiniz yada alan adını satın alan kişi ile irtibata geçerek alan adını size devretmesini istemeniz gerekmektedir. Ancak dilerseniz xtekstil.net, xtekstil.org, xtekstil.co gibi farklı uzantılarla aynı ismi almanız mümkündür.

Web sektörüne yeni giren bireyler ve firmalar genelde .com uzantısına yönelmektedir. Bunun nedeni .com un ilk uzantılardan olması ve global olarak tanınan bir alan adı olmasıdır. Ancak .com uzantılı alan adlarının büyük bir bölümü ne yazıkki tükendi ve artık yüzlerce yeni uzantı mevcut. Yeni uzantılara iyi gözle bakılmasada güzel projelendirilen bir çok farklı uzantının çok iyi yerlere geldiği görüldü.

backorder-ne-demekGoogle bazlı düşünenler için ise alan adı uzantısı pek sorun teşkil etmemektedir. Google yaptığı açıklamalarda defalarca uzantıya bakmadığını ve web sitelerinin direk kendisi ile ilgilendiğini yineledi. Yukarıda vermiş olduğumuz örneğin üzerinden gidersek xtekstil.com ile xtekstil.co yada xtekstil.tc nin hiç bir farkı yoktur. Yalnızca bu farkı kullanıcılar yaratmaktadır. Eğer xtekstil.co yada .tc için bir marka değeri yakalanabilirse örneğin web sitenizi müşterilerinize tanıtırsanız insanların yargıları kırılacaktır ve göreceksiniz ki sizin uzantınıza benzer yüzlerce site bir anda açılıvermiş.

Alan adı uzantılarının arasındaki fiyat farkı!

Alan adı uzantılarının arasında fiyat farkı olmasının neden kesinlikle hosting firmaları ile alakalı bir durum değildir. Uzantılar ülkelere ait uzantılardır ve ülkeler tarafından satışa sunuculur. Hosting firmaları ülkelerin yetkilendirdiği kendi birimlerine yüklü bayilik ücretleri ödeyerek o uzantının satış hakkını alırlar. Böylece domain satışını gerçekleştirirler. Tabi sattıkları fiyatlar yine ülkelerin belirlemiş oldukları fiyatlar üzerinden olur. Bu işlemler dolar üzerinden olduğu için ise firmalar doların yükselmesi ile zarar edebilir.

Alan adı sorgulama işlemlerinizi sizde kaliteweb hosting üzerinden yapabilir ve kendinize en uygun alan adını satın alabilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir