Alan Adı Nedir

19Aralık 2016
by admin

Alan adı nedir?

Alan adı, Diğer adıyla domain web sitelerine verilen isimdir. Bir web siteniz olsun istiyorsanız öncelikle bir alan adına ardından bir hosting hesabına ihtiyacınız vardır. Alan adıları web sitenize girilirken kullanılacak isimdir. Örneğin kaliteweb diye bir firmanızın olduğunu düşünelim ve bir web sitesi kuracaksınız kendinize, internet üzerinde var olmak için; kaliteweb.com, kaliteweb.net, kaliteweb.org gibi isimlere ihtiyacınız vardır. bu isimlerden bir tanesini dahi almanız bir web sitesi için ilk adımı atmış olmanız demektir. Tabi alan adı seçimide bu konuda çok önemlidir. Her zaman sektörinizle ilgili bir alan adı seçmeniz sizin için bir avantaj olacak ve internet ortamında bulunabilirliğiniz artacaktır.

Web sitenizin olması için diğer bir şart ise hosting sahibi olmanızdır. Hosting hizmeti yani barındırma hizmetinizi aldıktan sonra web sitenizi yayına açabilir ve internet üzerinden firmanızın tanıtımını yapmaya başlayabilirsiniz. Alan adları hosting hizmetlerine yönlenen bir aracıda diyebiliriz bu durumda. Örneğin tarayıcıya kaliteweb.com yazılıp enter tuşuna basıldığında tarayıcı ilk olarak yazılan alan adını yönlendiği sunucuya gitmektedir. Bu sunucu içerisinde sizin hosting hesabınızı bulmaktadır. (Sunucu içerisinde hosting hesabı alan adına göre açılmaktadır ve tarayıcınız sunucuya girdiğinde sizin alan adınızı aramaktadır.) Tarayıcı hosting hesabınızı bulduktan sonra web sitenizin dosyalarını çekerek tarayıcıya yansıtmaktadır ve web sitenize giren kişi böylece web sitenize ulaşmış olmaktadır.

Web sitenizin dosya boyutuna göre bu işlem biraz zaman alabilmektedir. Örneğin web sitenizde çok fazla kod varsa veya çok büyük görseller kullanıyorsa tarayıcının bu dosyaları sunucunuzdan çekmesi uzun zaman alacak bir işlemdir. Buna ek olarak sunucu yoğun durumdaysa yine gecikmeler yaşanabilmektedir. Bir çoğunuzun aklında sunucu nasıl yoğun olur sorusu gelecektir. Hosting sunucuları içerisinde yüzlerce hosting hesabı bulunmaktadır. İyi optimize edilmemiş sunucularda hitli web siteleri barındığında sunucu kaynakları çok fazla kullanılmaya başlar ve bu durumda sunucu yavaşlar.

Bu yazımızda sizlere alan adı nedir sorusunun genel olarak tanımını yapmaya ve ek bileşenleri hakkında kısaca bilgiler vermeye çalıştık.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir