Alan Adı Nedir ?

23Şubat 2017
by admin

Domain kelimesine denk gelindiğinde herkes ne olduğunu merak eder. Pek fazla bilinmeyen bir kelimedir. Bizde bu yazımızda domain nedir sorusuna cevap vereceğiz. Domain Türkçe karşılığı ile alan adı demektir. Alan adı da web sitesinin internetteki adı ve adresidir. Ne işe yaradığına daha geniş bir şekilde aşağıda değindik.


DOMAİN NE İŞE YARAR?

Alan adı istediğiniz siteye kolayca ulaşabilme ve sitenin adresini hatırlama açısından oldukça önemlidir. Adres yoksa web sitesine Ip adresi ile ulaşabilirsiniz. Ancak bunu hatırlamak oldukça güçtür. Alan adı bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numaraların daha da basitleştirilmiş halidir. Alan adına web sitemizin kimliği gibi bakabiliriz. Yani web sitemizin adi ve adresidir. İnternette ancak alan adı ile var olabiliriz. İnternet sitenize kolay ulaşılmasını istiyorsanız domain yani alan adınız siteniz ile ilgili olmalıdır.

DNS denilen sistem Ip adresi ile alan adi arasındaki bağlantıyı kurmaktadır. DNS açılımı domain name system şeklindedir. DNS ile Ip adresi hangi bilgisayarda olduğuna böylece sitenin yerine daha sonra da siteye ulaşabilirsiniz. Domain uzantıları dediğimiz kavramda sitelerin kullanılış amaçlarına göre daha da özelleştirilmesidir.

Bu alan türlerine örnek verecek olursak com: ticari kuruluşlar net: çalışma alanı org:dernekle, organizasyon ile ilgili gov: devlet kuruluşları için edu: eğitim kuruluşları mil: askeri kuruluşlar ac:akademik kuruluşlar içindir. Türkçe domain isimleri de ‘ı,ş, ğ, ü, o, ç” gibi türkçe harflerin kullanıldığı bir yeniliktir. Alan adlarında ülke kodları da kullanılmaktadır. Örneğin Tr:Türkiye Uk: İngiltere ca:Kanada de:Almanya jp:japonya tw:tayvan şeklindedir. Web sitesinin adresinde bu kodlardan herhangi biri yoksa o adres büyük ihtimal ABD’ye aittir.

Alan adını dağıtacak her kurum ülkelerce belirlenmiştir. Örneğin Türkiye’de alan adlarını ODTÜ dağıtmaktadır. www.firmaismi.com şeklinde bir alan adı almak için kişinin gerçekten aynı adda firmaya sahip olması gerekmektedir. Bu devlet tarafından sağlanan bir zorunluktur. Türkiye’de .com.tr şeklinde olan adreslerin ayrı bir önemi vardır. Kişi bu adrese baktığında bu adresin bir şirkete ait olduğunu anlar. Çünkü devlet bu adresi şirket sahibi olmayanların almasına izin vermez. Com. Şeklinde olan adresler için ise böyle bir sıkıntı yoktur. Alan adı almak için internet sunucusuna gidebilir ya da web hosting firmasından müşteri için alan adı kaydetmesini isteyebilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir