Alan Adı Kime Ait

25Kasım 2016
by admin

Bu yazımızda sizlere alan adı kime ait sorusunun cevabını bulmayı anlatacağız. Alan adları yani domainler yanlızca bir kişi tarafından kayıt edilebilirler. Maalesef alan adını almak isteyen diğer kişiler aynı alan adını alamamaktadır. Almak istediğiniz alan adı farklı biri tarafından alınmışsa maalesef bu domaini siz kayıt edemezsiniz. Bu durumlarda iki çözüm vardır; birinci çözüm alan adını kayıt eden kişinin alan adı yenilemesini yapmayarak düşürmesini beklemektir. İkinci çözüm ise domain sahibi ile iletişime geçerek alan adını size satmasını istemektir.

İkinci çözüm genelde denenen yoldur. Birinci çözümde verdiğimiz domainin yenilenmeyerek düşmesini bekleme yöntemi zaman alan bir yöntemdir. Karşı taraf domaini 10 yıllıkta yenileyebilir böylece 10 yıl beklemeniz gerekecektir. Veya 1 yıl domaini bekleyip son gün karşı tarafın alan adını yenileme ihtimalide bulunmaktadır. Bu yüzden sabır göstermeniz ve beklemeniz gerekmektedir. Ancak projeniz acil ise maalesef bu kadar süre bekleyemezsiniz.

İkinci adımda verdiğimiz alan adı sahibi ile iletişime geçerek alan adını size satmasını istemek en mantıklı yoldur. Peki alan adının sahibinin bilgilerini nereden bulacağız? alan adı sahibinin bilgilerine ulaşmanın en basit yolu domainin whois bilgilerine bakmaktır. Yani alan adını kayıt eden kişinin bilgielrinin listelendiği bölüm. Şanslı iseniz alan adı sahibi bilgilerini gizlememiştir. Bilgilerini gizlemişse domain kayıt firmasına ulaşarak alan adının sahibinin bilgilerini isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izleyerek alan adının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz;

  • Kaliteweb hosting ana sayfasına geliniz.
  • Alan adı sorgulama bölümüne almak istediğiniz domaini yazın ve sorgula butonuna basın.
  • Karşınıza gelen ekranda alan adının daha önce kayıt edilip edilmediğini gösteren bir ekran çıkacaktır.
  • Bu yazımızın konusu alınmış bir alan adının sahibini öğrenmek olduğu için dolu bir domaini deniyoruz biz.
  • Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda kutucuk içerisine aldığımız “whois” bağlantısına tıklıyoruz.

Domain sorgulama

 

 

    Whois butonuna bastıktan sonra açılan sayfa alan adını kayıt eden kişinin kişisel bilgilerinin yer aldığı sayfadır. Yani alan adının sahibinin bana bu bilgilerle ulaşabilirsiniz demesidir. Buradan alan adı sahibinin telefon numarası ve mail adresine ulaşabilirsiniz.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir