Alan Adı Her Firmadan Alınır mı?

23Şubat 2017
by admin

Alan adı  denilen domain web sitelerine ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir. Ip adresi ile web sitesine ulaşmak oldukça zor bir eylemdir. Bu yüzden alan adı internette var olmamızda önemli bir unsurdur. Bu yüzden alan adı aldığımız yere oldukça dikkat etmeliyiz. Bizde bu yazımızda alan adı nasıl alınmalı, alınırken nelere dikkat edilmeli bu konulara değindik. 

ALAN ADI NASIL ALINMALI?
Alan adı almak için servis sağlayıcısına gidilebilir ya da web hosting firmasından alınabilir. Alan adı bir kere alınıp sürekli kullanılacak bir şey değildir. Senede bir yenilenmesi gerekir ya da yenileyerek ömrünün 10 yıla uzatılması gerekir. Peki alan adı alınırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle almak istediğimiz alan adını iyi seçmeliyiz. Günümüzde internet bu kadar kitleye hitap ederken ve bu denli rekabet varken alan adi marka olmada önemli bir paya sahiptir. İyi bir alan adı seçmek için öncelik ile kısa olmasına dikkat edin. Kısa ve öz bir alan adı olmalıdır. Bu daha dikkat çekici olacaktır. Özel bir dernek ya da kuruluş açmıyor iseniz com uzantılı bir alan adı tercih edin. Çünkü günümüzde com adı insanlar arasında fazlası ile yaygınlaştı Çok bilindik bir kuruma alan adı almıyor iseniz kısaltmalardan mümkün olduğunca uzak durun. Kısaltmalar pek anlaşılır olmayacağı için insanların pek ilgisini çekmez. Siteniz nasıl bir içeriğe sahip ise alan adınızda sitenin içeriğini yansıtmalıdır.

İnsanlar site ile ilgili bir arama yaptığında eğer alan adınız içeriğiniz ile aynı ise size ulaşmaları daha kolay olacaktır. Bu da sizi web sitesi rekabetinde bir adım daha öne taşır. Sub domain denilen sistemde alan adı almada tercih edilmektedir. Sub domain alt domain anlamına gelmektedir. Yani alt domain alan adınızın başına nokta ile eklediğiniz isimlerdir. Bütün bunlara dikkat etmekte yeterli değildir. Asıl önemli olan alan adını nereden alacağınızdır. Bir web hosting firmasından alan adı almak her zaman daha çok tercih edilir ancak hangi firmadan alınacağı konusu oldukça önemlidir. Bu yüzden alan adı alırken kaliteli web hosting firmaların ulaşmaya gayret edin. Türkiye’de bu konuda 7 büyük firma bulunmaktadır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir