A türünde DNS Kaydı oluşturma

13Ekim 2016
by admin

DNS Kayıtlarının kontrolü site sahiplerinin kesinlikle bilmesi gereken konulardan birisidir. DirectAdmin üzerinden DNS Kaydı oluştur veya silme ayarlarını bu konuda detaylıca bulabilirsiniz.

Elimizde bir teamspeak 3 sunucu ve birde hosting paketimiz var. Aklımızda ki olay teamspeak 3 sunucumuza kullanıcılarımız ip üzerinden değil de site adını yazarak girsin. Bunun için çözüm DNS hizmeti devreye giriyor. Yapılması gerekenleri adım adım anlatıyorum.

Öncelikle sitemiz abc.com olsun. Hosting paketimizin DirectAdmin yönetim paneline giriyoruz. “Your Account” altında “DNS Yönetimi” alanına giriş yapıyoruz. Açılan bu sayfada kayıtlar göreceğiz olan bu kayıtlar sitemizin çalışmasını sağlayan kayıtlardır. Bu kayıtlar üzerinde ayar yapmamanızı tavsiye ediyorum aksi taktirde siteniz çalışmayabilir. DNS Kaydı ekle bölümünden en üstteki “ A ” bölümüne sol kutucuğa isim yazıyoruz. Örneğin kullanıcılar TS3 adresimize ts3.abc.com yazarak girmesini istersek sol tarafa sadece ts3 yazmalıyız.

Sol tarafa ts3 yazdıktan sonra A harfinin yanındaki kutucuğa ise ts3.abc.com adresinin yönleneceği ip adresi yani ts3 ip adresini yazıyoruz örneğin 192.168.1.5

Gerekli alanları yazdıktan sonra ve DNS türünün A kaydı olduğundan emin olduktan sonra EKLE butonu ile ekliyoruz. Bundan sonra ts3.abc.com adresine giriş yapmaya çalıştığınızda sizi 192.168.1.5 ip sine yönlendirecektir bunu ts3.abc.com ping atarak görebilirsiniz. Ping attığınızda çıkan ip sizin yönlendirdiğiniz ip olacaktır site yani hosting paketinizin ip adresi olmayacaktır.

Bu şekilde alt alan adı subdomain yada ana sitenizin DNS ayarlarını yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta kayıt türünün A kaydı olduğundan emin olmaktır. Oluşturduğunuz bu A kaydını yani ts3.abc.com yönlendirmesini silmek için tekrar “Your Account” altında “DNS Yönetimi” alanına giriş yapıyoruz. Önümüzde var olan DNS kayıtları listelenecektir. Silmek için yanındaki Seç butonuna tıklayarak kaydı seçiyor ve aşağıdaki Sil butonu ile siliyoruz.

Bu işlemleri yaparken dikkatli olmanızda fayda var yanlış yapılan işlemler sitenizin çalışmamasına neden olabilir.

Eğer KaliteWeb web hosting müşterilerinden birisiyseniz bu konularda 7/24 profesyonel destek alabilir veya aklınızdaki tüm sorular çekinmeden sorabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir