2017’de Türkiye’ye Yönelik Siber Saldırılar Artmaya Devam Edecek

03Şubat 2017
by admin

Siber saldırılar hakkında çalışmalarını devam ettiren STM, yayınladığı Siber Tehdit Raporu ismindeki çalışma raporunda 2017 yılı hakkında öngörülerde bulundu. Buraporda 2017’de siber saldırıların yoğunlaşacağı söylendi.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş’nin Ekim ve Aralık aylarını konu alan Siber Tehdit raporunda, 2016 yılında Avrupa bölgesinde en çok fidye yazılımı ve online bankacılık saldırılarına maruz kalan ülke Türkiye olduğu açıklandı. Bu saldırıların genellikle Kullanıcı adlarına, şifrelere, kredi kartı numaralarına, PIN kodlarına yönelik çalınma ve ya girişimleri için yapılan saldırılardan oluşuyor ve çoğunlukla e-posta olarak hedef kişilerin adreslerine gönderilen sahte bağlantı adresleri yoluyla yapıldığı da özellikle belirtildi. “Tordow” adında mobil bankacılık sektörünü hedef alan bir yazılımın Türk kullanıcılarını tehditdi hala devam ettiği söylenirken, yazılımının bundan sonraki dönemlerde güncellenmiş halinin yayınlanıp yeniden mobil cihazlara saldıracağı da rapora eklendi.

Artık genel olarak yeni cihazların internet kullanımı ile yani başka bi değişle nesnelerin interneti teknolojisi beraberinde DDos saldırıların artmasına ve fidye yazılımların, mobil cihazlara, endüstriyel kontrol sistemlerine özellikle de enerji dağıtımı sistemlerine yönelik hız kesmeden artacağı da bu raporda söylenildi. Bu tarz saldırılar iki çeşitle alan adına veya ağ sistemlerine, kurumların iç ağlarına veya kurum içi yazışmalara ve verilere web hosting sunuculardan ulaşarak çalmaya yönelik saldırıların hız kesmeden arttırılacağına değinildi. Bu başlıklar ile beraber belirlenen saldırı türlerinin 2017 yılı ile beraber ana konu başlıkları haline geleceğinde beklenildiği söylenildi.

Elektrik Dağıtım Sistemleri Hedefte

Ülkemizde son günlerde sıkça yaşanan elektrik kesintilerinin sebeplerinden bir tanesinin de siber saldırıların olduğunu söyleyen STM, elektrik dağıtımı firmalarının internet teknolojilerini kullanımının artması ile beraber hosting sunucularının zararlı yazılımlarında daha büyük hedefi olduğu ve bu nedenle siber saldırganların bir numaral hedefi olmaya az kaldığı vurgulandı. Bununla beraber 2017 yılının enerji tüketimi sektörlerine saldırıların en yoğun yaşanacağı yıl olacağı raporda yer aldı.

İnternet de siber propaganda yapan sitelere dikkat çeken STM, bu saldırıların kötü niyetli kişiler tarafından terör örgütlerinin, sosyal medyayı suistimal ederek insanları kışkırtması ve yön vermeye çalışmalarının artacağı yönünde açıklamalar yaptı.

 

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir