2017 E-ticaret Trend ve Beklentileri

02Şubat 2017
by admin

2017 yılı içerisinde e-ticaret’ten trendler ve beklentiler

 

Mobil uyumluluk bir seçenek değil zorunluluk.

Müşterilerin ve ziyaretçilerin en büyük beklentisi pratik ve hızlı bir sistemdir. Ürünlerinize ulaşabilmek için kullanıcılar en kısa zamanda mobil cihazını kullanarak web hosting sunucunuza erişim sağlamaktadır. Bunun için mobil cihazlara göre sitenizi optimize etmeniz önemlidir. Tüketiciler fiyat kontrolünü ve satın alma ve gibi işlemlerini de genellikle mobil cihazlar üzerinde yaparlar.

Geçtiğimiz yılın internet verilerinde olduğu gibi, 2017 yılı içerisinde de tüketiciler nezrinde mobil adaptasyonun aynı şekilde hızlı artacağı gözlemleniyor. Wolfgang Digital’ın 80 milyon internet sitesinden topladığı verilerin sonuçlarına göre, 2016 yılının ikinci yarısında e-ticaret’in net geliri 247 milyon dolar oldu. E-ticaret sitelerinin görüntülenme oranlarının yüzde 59’u mobil cihazlar ile yapıldı.

 

Chatbot’larla gelişiyor

Tüketici bilgileri ve davranışlarına göre gelen mesaja anında dönüş yapan yapay zeka sistemi olan Chatbot, kullanıcılardan gelen soruları anında cevaplayarak e-ticaret işlemlerini belirgin ölçüde hızlandırır. Hosting sunucularına yüklenen bu sistemi 2017 yılı içerisinde belirgin markalar kendi chatbot sistemleri şeklinde müşterilerinin hizmetine sunacak ve böylece etkileşimleri hem hızlandırıp hemde arttıracak.

 

Dikey pazarlar öne çıkacak

Teknolojik yenilikleri takip edip buna göre en hızlı şekilde adapte olmayı başaran dikey pazarların önemi 2017 yınında artacak ve hatta bu yıl dikey pazarların yılı olacak. Bunun nedeni artık tüketicilerin çok geniş kapsamlı büyük e-ticaret sitelerine doymuş olmaları. Müşteriler artık çoğu sitede hep aynı ürünleri görüyor bu tekrarlardan sıkılan ve yeni ürünler keşfetmek isteyen müşteriler artık yeni adresler arıyor.

 

Hızlı tüketim E-ticarete giriyor

Öncelikle ABD’de olmak üzere birçok marka ürünlerinin hızlıca tüketilmesini ve en kısa sürede teslimatını müşteriye ulaştırabilmek için yeni stratejiler belirliyor. Başta gıda olmak üzere perakende satış, sağlık ve kozmetik gibi birçok alanda pratik ve hızlı alışveriş imkanları müşterilere sunuluyor.

 

 

Kendi web sitenizden satış

2017 yılı sadece kendi yerel mağazasından satış yapmak yerine artık internette de bir mağza bulundurmayı planlayan yeni girişimcileri arttıracak gibi görünüyor. Geleneksel yöntemlerin yanına dijital çözümlere de ayak uydurmayı planlayan girişimciler adlarını duyurmak zorunda. Son olarak bunun için sosyal kanallarda reklam yapmak isteyen girişimcilerin adlarını duyurmak adına gözden kaçırmaması bir durum var sosyal kanallarda dennetimin artmasıyla beraber burdan mesaj vermek isteyen kullanıcıların tekrardan düzenlenen yasal kontrollere dikkat etmesi gerekmektedir.

 

 

 

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir