17 Yıl Sonra Nokia 3310

08Mart 2017
by admin

17 Yıl Sonra Nokia 3310 Yeniden Hayatımızda!

Telefon sektörünün ülkemizde tanınmasına öncülük eden bir modelden söz ediyoruz. Bir nesli ellerinde büyüten bu telefon sonraki birçok neslinde ağzından düşmedi. Böylesine aktif bir ürünün çöpe atılması yenisinin yapılmaması neredeyse olanaksızdı. Ve hali hazırda üretici firması olan Nokia’da bunu yapmadı. 2000’li yılların cengaveri olan 3310 tam 17 sene sonra tekrar aramıza katılıyor. Namı değer takoz veya reis oldukça farklı bir konseptle geliyor demeyi çok isterdik. Durun bakalım şimdi oralara girmeyelim ilk önce takozun şanlı tarihçesini anlatalım. Böylesi geri bir teknolojinin bu kadar uzun süre ayakta kalması ve güncelliğini koruması insanı şaşkınlığa düşürüyor. Yeri geldi bu teknoloji günümüz devi Apple’dan daha çok konuşuldu. Şimdi bu tosunun tarihini inceleyelim.

Hiç Unutmadık!

Teknoloji 2000’li yıllarda ceplere giren telefonlardan ibaretti. Hatta bu telefonların en büyük özelliği beste yapabilmeleriydi. Bu modellerin en başında 3310 geliyordu. Dönemin zenginlerinin elinde göreceğiniz bu canavar çıktığı dönemde ortalığı yaktı kavurdu. Sonralarda akıllı telefon sektörünün gerisinde kalan Nokia ile beraber 3310’un da unutlması beklenirken insanları şaşkınlığa düşürecek gelişmeler oldu. Takoz hiçbir zaman ününü kaybetmedi. Yeri geldi koleksiyonlara konuk oldu yeri geldi sağlamlık testlerinde rakip oldu. Belki tırnağı olamayacağı o devlerin amiral gemilerinin yanında 3310 sağlamlık ve batarya testlerinde rakiplerini solda sıfır bıraktı. Evet bir nesli beste uygulamasıyla sakat bırakan o cihazdan bahsediyoruz. Namı değer takoz yenilendi ve 17 yıl sonra tekrar karşımıza aynı formatta çıktı. Yine Tuşlu ve yine Snake oyunu var!

İlk Kullanımda 16 MB!

İnsan dokunmatik ekran falan bekliyor. Ama Nokia 3310 yine bizleri şaşırtarak tuşlu kontrol paneliyle geliyor. Akıllı olduğuna dair iddialarında hepsi asılsız çıktı. Telefon Nokia işletim sistemiyle piyasaya sunulacak. Yani hayallerde ki 3310’da Subway Surf keyfi suya düştü. Bunun yanında telefonun cıvıl cıvıl 4 adet renk seçeneği bulunuyor. Telefonda şarj girişi de güncellenmiş durumda. Sarış sonrasında sadece 16 MB hafızayla bizleri karşılayan 3310 harici depolamada 32 GB’a kadar Micro SD kart desteği sağlıyor. Telefonda 2MP özelliği taşıyan bir kamera yer alıyor. Ekran boyutları göz önüne alındığında bu kamera çöpe atılmak için biçilmiş kaftan. Bu kadar minik bir telefona Nokia yine görgüsüzce 1200 mAh batarya koymuş. Telefon alınır mı alınmaz mı bilemeyiz ancak inceleme ve tutkunlarının çok alacağı belli.

blog , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir