Hosting Nedir ?

10Şubat 2017
by admin

Hosting Nedir ?

Hosting herhangi bir web sitesinde yayınlanmak istenen dosyaların(yazı, resim, doküman) internet kullanıcıların erişimine açık olduğu bilgisayarda bulunmasıdır.

İnternet üzerinde yayınlanmaya hazır veya yayınlanmak istenen dosyaların bir çok kullanıcıya aynı anda hizmet verebilmesi ve saklanması gereklidir. Herhangi bir web sitesine ait dosyaları saklayan ve bu dosyaları internet kullanıcılarının erişimine sunan sunuculara web sunucu(web server), veri yayınlama ve dosya saklama işlemine ise web hosting denir.

 

Barındırma Türleri

1-Dedicated Hosting(Kiralanabilir Sunucu)

Hizmeti kiralayacağınız firma bu hizmeti sizin adınıza temin eder. Fiziksel makine ücretleri firmalarda değişkenlik gösterebilir ve oluşturacağınız anlaşma doğrultusunda genelleme yaptığımızda elektrik ücreti, bant genişliği ve makine maliyetini kiralayan kişi öder.

2- Paylaşımlı Hosting(Shared)

Barındırabilceğiniz hosting makinenin  fiziksel gücüne ve bant genişliğine göre çeşitlilik gösterebilir. Sayısal verilerden yararlanmak istersek standart herhangi bir makinenin 1 hosting barındırabildiğini varsayalım, fiziksel gücü ve makinenin bant genişliğinin artış miktarına oranla aynı makine 2 hosting barındırabilir.

3-Reseller-Bayi Hosting

Paylaşımlı bayi hostinglerde kullanılır.Burada size verilen limit dahilinde kendi kendinize açabilirsiniz bu özelliğinden ötürü reseller(bayi) adını almıştır.

4-Co-location

Sunucuyu çalışır durumda datacenterdan alabilirsiniz.Aldığınız firma sizden trafik ve bant genişliği eğer istenirse elektrik ücreti varsa kurulum ücreti alabilmektedir.Firmanın verdiği hizmet karşılığında talep ettiği ücreti vermeniz durumunda datacenter size sunucuyu çalışır durumda sunar.

Performans ve fiyatı etkileyen özellikler şunlardır;

A.Bant genişliği

B.SSL sertifikası

C.İşletim sistemi

D.Trafik(Giriş-Çıkış)

E.Veritabanı

Bant Genişliği: Kapasiteyi ifade etmek için kullanılır.Kapasite ne kadar büyük olursa verinin hacmi kapasitenin büyüklüğüne göre büyük olur.

SSL Sertifikası: Veri akışında sunucuyla kullanıcı arasındaki şifreleme sistemidir. Bir web siteye girdiğinizde adres çubuğunda https tagı yer alıyorsa o firma SSL(Secure Socket Layer)

İşletim sistemi: İşletim sistemleri bilgisayarda çalışan donanımsal kaynakları yöneten bir yazılımdır.

Trafik: Sisteme gelen bütün giriş çıkış işlemlerine verilen isimdir.

Veritabanı: Sistem verilerinin depolandığı alandır.

Hosting fiyatları firmadan firmaya ve belirttiğimiz gibi sistem özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir